NE VŽDY JDE VŠE PODLE PŘEDSTAV

07.12.2020

Bylo by liché si myslet, že vše půjde jenom hladce a bez problémů. A bylo by neupřímné si nepřiznat, že se to týká i našich svíček. Protože jednou z priorit J&P CANDLES je transparentnost, pojďme si říct něco o nepovedených krocích a výsledcích.

PROSTĚ TO NEHOŘÍ

Nic nemůže být horší noční můrou, než když jsme zjistili, že některé svíčky nehoří. Šlo především o první zkoušky a testovací várky. Posup pro přípravu svíčky jsme striktně dodrželi, přesto svíčka nehořela. Knot zhasínal. Trvalo nám několik dní, než jsme zjistili, že problém byl přímo v samotném knotu. Tomu chybělo "jádro". To je podpůrná vnitřní část knotu, kolem které je přírodní bavlna namotána. Knot díky jádru stojí ve vzpořímené poloze, lépe hoří a plamen má stálou intenzitu. U průmyslových výrobců může být v jádru olovený drátek (dovedete si představit, že si doma pálíte olovo?!), my používáme papír. Našli jsme dodavatele, který nám knoty dodává ve vysoké kvalitě a hoří dobře.

VOSK NEMÁ RÁD VONNOU ESENCI

V podstatě je to další noční můra. Vyrobili jsme testovací várku svíček, vše proběhlo bez problémů, vosk ztuhnul a po pár dnech jsme se pustili do testování hoření. A co se nestalo, vonná esence na bázi oleje vystoupala do svrcní části vosku a po pár minutách hoření vrcní část vyhořela. Jak se to projevilo? Jako když začne hořet třeba olej, tedy nehořel jen knot, ale i vosk okolo. Během okamžiku olej shořel, knot se zkrátil a začal se rozpouštět vosk. Krátký knot byl ihned zaplaven voskem a nemohl hořet, dusil se. Proces to byl nevratný a svíčky musely být zlikovidovány. A kde byla chyba? Nevhodná vonná esence, která se nedokázala spojit s voskem. Tuto esenci jsme tedy přestali odebírat.


DŘEVĚNÝ KNOT HOŘEL JAKO O ZÁVOD

Vyrobili jsme několik druhů svíček s dřevěným knotem. Jde o atraktivní a velice příjemnou alternativu klasického bavlněného knotu. Dřevěný vosk si občas praská, hezky hoří a my jej máme moc rádi. Jenže u této várky to bylo jinak. Knot hořel jako pochodeň a doslova spalujícím žárem. To je problém především pro vosk, protože se rychle odpařuje, vůně se neuvolňuje postupně a svíčka hoří moc rychle. Řešení bylo naštěstí snadné. Zkrátit knot. Původně jsme udržovali dřevěné knoty v délce asi 0,6 mm, nyní je zastřiháváme na délku asi 0,3 mm a efekt hoření je násobně lepší.


NEKONČENÝ VÝVOJ

Chybami se člověk učí a platí to na sto procent. Neustále se snažíme posouvat dál a připravovat pro vás opravdu prémiový produkt. Proto pokud byste se setkali s jakýmkoliv problémem, vyfotogorafujte prosím svíčku a my se problému budeme věnovat. Přírodní vosk, ruční výroba a dodržení postupů sice mohou vytvořit skvělý produkt, ale vždy existuje maličké riziko toho, že se něco nepovede. Pokud danou chybu objevíme, opět to riziko můžeme snížit a produkt vylepšit.