JAK PRACUJEME SE SÓJOVÝM VOSKEM

12.12.2020

Může to vypadat jako hračka. Koupíte si vosk, nějakou vonnou esence, barvivo, knot, sklenici a pustíte se do výroby. Vosk se rozpustí, smíchá s barvivem a vůní, naplní se sklenice, vosk zatuhne a je hotová svíčka. Samotný postup je ale trošku složitější a někdy je to úplná alchymie, abychom byli s výsledkem opravdu spokojení. Pojďme si tedy říct, jak to vlastně děláme a proč je vosk to nejdůležitější.

VOSK JE ZÁKLAD SVÍČKY

Aby svíčka dobře hořela, nebyla zdraví škodlivá, zároveň hezky voněla a splňovala naše přísná kritéria, musíme vybrat vhodný vosk. Zvolili jsme si vosk sójový. Je udržitelný, přírodní, není tak zdraví škodlivý jako pálení vosku parafínového, má dobré vlastnosti zpracování, skladování a svíčka dlouho hoří. Volíme vosk určený pro výrobu svíček "kontejnerových", tedy takových, které hoří ve sklenici, plechovce, dóze apod. Takový vosk má jiné vlastnosti, než například vosk určený na výrobu svíček vylévaných do forem.

Samotný vosk nakupujeme tuhý ve formě vloček nebo granulek z Velké Británie, v Česku jej nikdo nevyrábí. Abychom mohli svíčku vyrobit, je nutné vosk správně a pomalu rozpustit. Každý vosk má jiné vlastnosti a jinou teplotu tání, vosk by ale neměl nikdy vařit. Po dosažení správné teploty do vosku vmícháme vonnou esenci. Zde je důležité dodržet poměr, kolik vonné esence vosk maximálně pojme. Ne vždy znamená maximální povolené množství vonné esence maximální vůně. Obvykle vosk zvládne přijmout kolem 8 % esence ze své hmotnosti, ale u každé svíčky a vůně zkoušíme, jestli je vhodné přidat méne nebo více vůně. Pokud bychom to přehnali, svíčka nebude dobře hořet a je to kontraproduktivní.

PŘÍRODNÍ VLASTNOSTI

Sójový vosk je ohleduplný k naší planetě, je udržitelný, při spalování neprodukuje tolik škodlivin jako parafín vyrobený z ropy a také dlouho hoří. Ale mohou s ním být také problémy. Rozeznáváme mnoho druhů sójového vosku, ale i ten samý druh od různých výrobců může mít jiné vlastnosti. Proto každou naši várku svíček testujeme a snažíme se vosk pochopit a pracovat s ním jako s přírodní surovinou. Každá naše svíčka je originál a může se tedy chovat maličko jinak. Přesto si za naší kvalitou stojíme a pokud byste měli kdykoliv problém se svíčkou, hned nás prosím kontaktuje.

Samotný vosk je velice unikátní. Může mít bílou, šedou, béžovou nebo zlatavou barvu. Nám vyhovuje typ vosku s lehce nažloutlou příjemnou barvou. Vosk dále nedobarvujeme. Jsme zastáncem toho, že čím méně chemie a aditiv, tím lépe pro všechny. Snažíme se využít jeho přednosti na maximum a nepoužíváme ani jiná aditiva pro delší hoření, konzervaci nebo změnu konzistence.

BEZ DODRŽENÍ POSTUPU TO NEJDE

Po nalití vosku do sklenice je nutné nechat jej dostatečně ztuhnout. Tuhnutí musí být pomalé a ne šokové, svíčka pak tuhne i několik dní a je lepší ji nechat uležet. Vosk dostatečně ztuhne, vůně se s ním pěkně propojí a produkt má skvělé vlastnosti. Po tuhnutí svíčky dále povrch leštíme, čistíme, kontrolujeme, jestli vosk ztuhnul dobře a rovnoměrně a jestli se esence z vosku neuvolňují. Také se zaměřujeme na to, zda vosk přilnul ke sklenici či knotu a zda se po zapálení svíčky chová standardně. Bez řádného testování a dodržení postupu nemůže nikdy vzniknout kvalitní svíčka. Z každé chybky se dále učíme a svíčky zdokonalujeme.

Závěrem si můžeme říci, že pracujeme na dalším zlepšení. V blízké budoucnosti chceme nabízet nejen přírodní vegan vosk jako dosud, ale chceme nabídnout i ekologický BIO vosk. V současné době testujeme jeho vlastnosti, zda se bude chovat podle našich představ. Jednalo by se ale o další krok, jak naše svíčky posunout o krůček dále a nabídnout prémiový produkt.