SPRÁVNÉ POUŽÍVÁNÍ SVÍČKY

06.12.2020

Každý z nás už zažil to, když si pořídil příjemně voňavou svíčku a ta špatně hořela, vytvářela tzv. tunel, zbylo nám mnoho vosku nebo se knot topil a nehořel. Ne vždy musí být závada na straně výrobce a často nepoužíváme svíčku správně. Není to žádná věda, stačí dodržet pár pravidel.

Základní pravidla:

  1. Před zapálením svíčky zkontrolujte knot. Odstřihněte přebytečnou "bambulku", případně lze zkrátit dřevěný knot. Vhodná délka je asi 0,5 cm. Svíčka nebude kouřit a knot bude rovnoměrně hořet.
  2. Umístěte svíčku do prostoru, kde není průvan. Je to kvůli bezpečnosti, ale také kvůli rovnoměrnému hoření.
  3. Aby nevznikl ve svíčce "tunelový efekt" (nevypálený vosk), doporučujeme mít svíčku zapálenou alespoň 2 - 3 hodiny. Vosk se rovnoměrně rozpustí a po zhasnutí opět vychladne. Výrazně prodloužíte životnost svíčky.
  4. Pozor na nerovný povrch. Při náklonu svíčky může dojít k nerovnoměrnému hoření a nespotřebování vosku.

KNOT

Může se to zdát jako banalita, ale délka knotu patří mezi nejdůležitější věc při správném použití svíčky. Ideální délka knotu je opravdu pouhých 5 - 10 milimetrů. Knot nebude kouřit, nebude se dusit "bambulkou", tedy zbytky shořelého knotu, svíčka bude jasnější, hoří prostě lépe a také lépe voní. Neděláme to ale pouze pro efekt, ale je zde také vliv na naše zdraví. 

Nezkrácený knot může více kouřit a často lze při nesprávném hoření vidět saze. Není žádoucí, abychom si do interiéru vpouštěli škodlivé látky.

Řešení je velice snadné. Knot před každým použitím zastřihněte. Můžete použít kleštičky na nehty, nůžky, ale také existuje zkracovač knotu. Je to poměrně stylová praktická věc, leč finančně dražší. Ale pokud máte svíčky rádi, investice se rozhodně vyplatí.

PROSTOR

Pro spávné hoření svíčky je nutné vybrat také vhodný a bezpečný prostor. Samozřejmě nesmí být v okolí jakékoliv hořlavé věci, neměla by být hned vedle další svíčky, ale také musíme vybrat místo, kde nebude proudit vzduch. Pokud bychom umístili svíčku do průvanu, plamen nebude hořet vzpříměně, může to být nebezpečné, vosk se nebude rozpouštět rovnoměrně, svíčka může kouřit a nebude plnit požadovaný efekt. Vyvarujte se prostoru s průvanem nebo vánkem.

Svíčka hoří když stojí rovně, je nakloněná a může být i povalená a knot nezhasne. To ale opět není žádoucí a je důležité, aby svíčka stála na rovném nehořlavém podkladu. Jenom tak bude plamínek hořet vzpřímeně a opět se bude vosk rovnoměrně rozpouštět. Nevznikne nám tak část svíčky, kde bude vosk vyhořelý a část, kde bude tuhý a nerozpustí se.

ČAS

Známe to asi úplně všichni. Zapálíme si svíčku, ale za pár minut se nám změní plány a svíčku zhasneme. Vosk se lehce rozpustil a on přece opět ztuhne. Co by se mohlo stát? Může se stát docela dost. Při častém opakování této chyby se lehce stane, že ve svíčce vznikne tzv. tunel a po vyhoření knotu nám zůstane na okraji svíčky poměrně dost vosku. Tento proces je nevratný a nedá se nic dělat. Knot vyhoří, vosk zůstane a my se připravili o desítky minut, možná i jednotky hodin příjemného hoření svíčky a jde logicky také o finanční ztrátu.

Stačí dodržovat další jednoduché pravidlo. U našich sójových svíček je vhodné hoření alespoň po dobu 2 hodin nebo do té doby, dokud se nerozpustí celá vrchní část vosku. Poznáte to snadno, že na povrchu svíčky už není žádný "bazének", ale vršek je úplně rozpuštěný. Poté je možné svíčku sfouknout a nechat vosk ztuhnout. Prodloužíme tím životnost svíčky až o několik desítek procent času.

Pokud vás napadne jakýkoliv dotaz, kontaktuje nás. Rádi vám poradíme.